topfootball
topfootball
Menü
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
R.I.P.Gabriele Sandri
 
Szurkolói részleg
 
Szavazás
Lezárt szavazások
 
Hasznos
 
ÉLŐ közvetítés
 
Letöltések
 
TV műsor
 
A nap képe
 
Ők még sztárok!
  
 
Az NSO főoldala

 

 
Csapatsportok
 
Egyéb Linkek
 
Régebbi szavazások
 
Keress a Googlén!

Google

 
Az évszázad meccse

 

 
Próbamodul

Csak hónap, nap, óra, perc, és másodperc van még hátra újévig!!!

         

         

 
Fanatizmus

Futballfanatikusok Európában!!

Magyarországon tíz évvel ezelőtt még mindenki lesajnálta az MTK-t, mondván, néhány száz szurkoló jár a Hungária körútra. Akkoriban még az sem ment ritkaságszámba, ha egy-egy Fradi-meccsen dugig teltek az Üllői úti lelátók, de a vidéki csapatok is tartották az öt-tízezres átlagot. Ma a helyzet már-már kilátástalan, a patinás pesti és vidéki klubok nemhogy fejlődtek volna ezen a téren, hanem szép lassan lesüllyedtek az MTK mellé. Az őszi szezonban csak a Debrecen, az Újpest, a Fehérvár és a Diósgyőr meccseit nézték meg rendszeresen legalább négy-nyolcezren a helyszínen.
A Ferencváros esete külön könyvet is megérne: öt évvel ezelőtt már az is botrányosnak számított, hogy alig tízezren járnak a "nemzet csapatának" előadásaira. Ma átlagosan kétezer-ötszázan. Az általános hazai futball-lózungok és siránkozások mellett szembetűnő, hogy a "kiemelkedő" nézettségű csapatok valóban nyújtanak is valamit a futballból. Vagyis a képlet továbbra sem fordított: ha van legalább egy kis igyekezet, törekvés a minőségi futballra, akkor a szurkolók honorálják is.

Fulham: 105 százalékos
kihasználtság
A topligák nézettségi adatait persze nem igazságos összehasonlítani a magyarországiakkal, de ha másra nem, iránymutatásra jók lehetnek, és az egymáshoz való viszonyításuk is érdekes. A nézettségi adatokat is többféleképpen lehet mérni, de elsősorban a stadionok átlagos kihasználtsága tekinthető mérvadónak. Ebben a tekintetben Anglia vezet, nem véletlenül a futball őshazája: az angol stadionok hétről hétre több mint kilencven százalékban megtelnek. Az önmagában is irigylésre méltó adat akkor válik igazán érdekessé, ha a csapatonkénti bontást is figyelembe vesszük: még a kapacitáskihasználtsági listán 15. helyezett Everton meccseire is átlagosan 89 százalékban megtelik a Goodison Park. Az angolok átlagát két csapat rontja: az idén is gyalázatosan szereplő Sunderland (hetven százalék) és a Blackburn (63 százalék). Mohamed Al-Fayed csapata, a Fulham azonban minden szempontból kilóg a sorból. Az 1879-ben alapított londoni klub stadionja, a Craven Cottage átlagosan 105 százalékig megtelik, ami csak úgy lehetséges, hogy a hivatalos befogadóképesség fölött is adnak el jegyeket. A kis csapat csak a 15. helyen szerénykedik a bajnokságban, a szurkolók mégis minden alkalommal összezsúfolódnak a lelátón, hogy megnézzék Radzinskiékat. A Fulhamen kívül egyébként még öt klub (Newcastle, Manchester United, Tottenham, Chelsea, Arsenal) stadionja büszkélkedhet átlagban 99 százalékos kihasználtsággal – különösen a manchesteriek mérlege imponáló, hiszen a 68 ezer ülőhelyes arénájuk telik meg a hazai mérkőzéseken.
Az angoloknál még a másodosztály meccseire is átlagosan 18 ezer szurkoló kíváncsi; a harmadosztályú Nottingham Forest pedig még mindig húszezer fölötti átlagos nézőszámot produkál, legyen az ellenfél a Blackpool vagy a Gillingham.
Az angol rendszer működését jelentősen befolyásolta a nyolcvanas évek két nagy futballtragédiája. Az 1985-ös Juventus–Liverpool BEK-döntő előtti, 38 áldozatot követelő tömegverekedés és a lelátók leszakadása a Heysel stadionban, illetve az 1989 áprilisában a sheffieldi Hillsborough-ban lejátszott FA-kupa döntő (Liverpool–Nottingham), amikor kilencvenöten lelték halálukat. A hillsborough-i katasztrófa 96. áldozata az 1989-ben még 17 éves Anthony Bland volt, aki sokáig kómában feküdt. Felépülésére az orvosok nem láttak esélyt, a fiú szülei pedig évekig járták a bíróságokat, mert Angliában az eutanázia bármilyen formája tiltott volt akkoriban. 1994-ben végül egy bírósági döntés engedélyezte Anthony Bland mesterséges életben tartásának megszüntetését. Az események hatására Angliában futballforradalmat hajtottak végre, a stadionokból örökre kitiltva a huligánokat, megszüntetve az állóhelyeket.

Mostanában a németek is inkább csak a futball minősége miatt panaszkodhatnak – a nézőszámok rekordokat döntögetnek. A stadionok átlagos kihasználtsága valamivel kisebb (83 százalék), mint a Premiershipben, de a nagyobb befogadóképességű stadionok miatt a mérkőzésenkénti átlagos nézőszám (39 767) hatezerrel több, mint Angliában. A németeknél minden szempontból a Schalke vezet (99 százalékos kihasználtság a 61 ezres befogadóképességű AufSchalke Arenában), de a gelsenkirchenieken kívül még hat klub stadionjának van legalább kilencvenszázalékos kihasználtsága. A lista végén a leggyengébben teljesítő csapatokat találjuk (Wolfsburg, Nürnberg, Duisburg) – mégiscsak van összefüggés a pályán nyújtott produkció színvonala és a nézők száma között. A németeket a spanyolok követik 72,5 százalékos kihasználtsági mutatóval. A Primera División listáját a Valencia és a Sevilla vezeti.

Olasz Kupa: 237 nézőtől hatvanezerig
A topligák közül a leggyengébbek az olaszok mutatói, gyakorlatilag fél ház (53 százalék) előtt zajlanak a Serie A fordulói. Olaszországban leginkább az Artemio Franchi stadiont töltik meg a nézők Firenzében, de a Fiorentina a maga 76 százalékos kihasználtságával is csak a sereghajtók között lenne az angol bajnokságban. Az adatokat több dolog is magyarázhatja. Egyrészt az, hogy az olasz stadionok a legnagyobbak Európában: ha minden meccset telt ház előtt játszanának a Serie A-ban, az hetente csaknem félmilliónyi nézőt jelentene. Másfelől az olasz futballszurkolók mindenkinél érzékenyebben reagálnak a csapat szereplésére. A 2002-ben kieső Fiorentina meccseit például abban a szezonban átlagosan 15-20 ezer szurkoló szenvedte végig, hiába játszott a csapatban a Nuno Gomes, Adriano csatárkettős. A csapat most jól játszik, és ez a nézőszám megkétszereződését hozta magával, átlagosan 36 ezren ünneplik a focistákat. A Parma kilencvenes évekbeli szupercsapata is átlagosan tízezerrel több szurkoló előtt mutatta be bravúrjait, mint ahányan mostanában kijárnak a kék-sárgák meccseire. Olaszországban az sem mindegy, hogy milyen presztízsű meccset játszik a csapat, vagy hogy ki az ellenfél: hiába a világ egyik legnépszerűbb klubja a Juventus, ha előfordult már, hogy Olasz Kupa-mérkőzésen 237 néző lézengett a hetvenezer férőhelyes Delle Alpiban (2002-ben a Sampdoria ellen). Nem véletlenül tervezik a torinóiak évek óta, hogy egy kisebb, hangulatosabb stadiont építenek; vagy elköltöznek egy másik városba, hiszen Torinón kívül szinte mindenütt több Juve-szurkolót találnának. Harmadrészt az sem lényegtelen, hogy a Serie A mezőnyében több olyan kis csapat van (Messina, Chievo, Cagliari), amelyiknek soha nem volt népes rajongótábora. A B ligában viszont olyan nagy szurkolótáború csapatokat találunk, mint a Bologna, az Atalanta, a Torino vagy a Verona. Az olaszok futballőrülete egész más, mint az angoloké. Példa erre a 2005. december 8-án lejátszott Napoli–Roma Olasz Kupa-mérkőzés. A csütörtök délután három órás kezdés ellenére a harmadosztályú nápolyiak stadionjában hatvanezren nézték végig, amint a vendégek 3–0-ra verik el kedvenceiket.

 
Eredmények

 

 logo

logo

logo

logo

logo

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Óra
 
Naptár
2025. Február
HKSCPSV
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
01
02
<<   >>
 
Számláló
Indulás: 2005-02-12
 
Szavazás
Lezárt szavazások
 
A Nagy mérkőzés
 
Nap zenéje
 
UEFA-Kupa
 
Libertadores-kupa
 
Eb-selejtezők
 
Argentín bajnokság
 
Brazil bajnokság
 
Partnerek

 

 

 

 

 

 

 
Szavazás
 
Világlátogatók
Geo Visitors Map
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!